Honda CBF serisinin bilirkişisi

Tatile gittiği zamanlarda scooter kiralayabilmek için ehliyet almak isteyince motosiklet dünyasına adım atan bilgisayar mühendisi Utku Ünal’ın kurduğu “cbfturkiye.org”, Honda CBF tutkunlarının adresi oldu. Türkiye’de ilk CBF kullanıcılarından biri olan Ünal’ın, Türkçe kaynak eksikliği yaşanan bu motorlar hakkında edindiği bilgileri yazarak paylaşıma açtığı sitenin şu an 430 aktif üyesi var. Sitede motosiklet üzerine her konuda bilgi alışverişinde bulunan üyeler, birlikte geziler düzenleyip yol arkadaşlığı da yapmaya başladı.

 Utku Ünal (36) Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu. Halen HP Türkiye’de çalışıyor.

Motosiklete ilginiz nasıl başladı?
Ben hayatımda hiç motosiklete bineceğimi düşünmemiştim. Motosiklete ilgim çok alakasız bir olayla başladı. Eşimle birlikte yaz tatilinde Kaş’taydık. Her gün otelden plaja otomobille giderken sıcaktan bunalınca motosiklet kiralamak istedik. Bize, “Ehliyetiniz yoksa kiralayamayız, jandarmanın kontrolleri arttı” dediler. Daha sonra gittiğimiz Çeşme’de de aynı şey başımıza gelince çok sinirlendim. Pazar günü tatilden döndüm, pazartesi günü de sürücü kursuna kaydoldum.

Tek amacım A2 sürücü belgesi almaktı. “Canım istediğinde scooter kiralarım” diye düşünüyordum. Başvurduğum Villa Levent’te 6 saat uygulamalı ders veriyorlardı. Buradaki eğitim sırasında vitesli motosiklet kullanmak çok hoşuma gitti. Sonra da bilinçsizce “chopper” diye tabir edilen 600 cc’lik Honda Shadow aldım. Bu motorla başladı maceram. Daha sonra Shadow’un çok güvenli olmadığını fark ettim. Daha güvenli bir motosiklet aramaya başladım. CBF, o zaman Türkiye’de yoktu. CBF hakkındaki bilgileri yabancı kaynaklardan edindim. ABS’li, çift disk ön ve tek disk arka frenleri var. Kontrolü ve kullanımı rahat bir motosiklet olması ilgimi çekti. Yurt dışından almayı düşündüğün sırada CBF Türkiye’ye geldi.

 TÜRKÇE KAYNAK EKSİKLİĞİ VARDI

CBF’i Türkiye’de ilk alanlardan biriyim. (Ce Be Fe diyelim, sitemizde bu konuda Türkçe kampanyamız var) Bu seri hakkında Türkçe kaynak eksikliği vardı. Hatta Türkiye’de ilk CBF alanların çoğu da benim motorumu deneyip, bana soruyordu. Motosiklet forumlarına üyeydim. “ikiteker.org” ve “motordelisi.com”a CBF hakkında bilgiler yazıyordum. Baktım yazmakla olmayacak. Bu şekilde herkese ulaşamadığımı gördüm ve internet sitesi kurmaya karar verdim. “cbfturkiye.org” böyle ortaya çıktı.

Siteyi ne zaman kurdunuz?
Nisan 2006’da… Bu siteyi kurmaktaki asıl amacım, CBF serisi üzerine bilgi birikimi oluşturmak. Sonra üyelerimiz oldu ve sitemiz yavaş yavaş büyüdü. Çok hızlı büyümesini de istemiyoruz. Böyle önemli kontrollerimiz var. Az kişi olsun, daha nitelikli olsun istiyoruz.

AKTİF OLMAYAN ÜYELERİ SİLİYORUZ

Kaç üyeniz var?
Üye sayımız şu an 430 civarında. Siteye kayıt olup da bir şey yapmayan, aktif olmayan üyeleri siliyoruz. “Madem bir katkıda bulunmuyorsunuz üye olmayın. Üye oluyorsanız bir şeyler yapın.” Zaten siteyi üye olmadan da dolaşabiliyorsunuz. Etkin üyelik dediğimiz ayrı bir üyelik sistemimiz var.

Demokratik bir siteyiz. Bu siteyi kurarken güç kazanmak gibi bir amacım falan olmadı. Türkiye’de hep bir çekişme yaşanır, kimse birbirini çekemez. Herkes birbirine küser. Ben öyle bir insan değilim. Bu siteyi kompleks duymadan açtım. Ben çok fazla kural koymayı da sevmiyorum. Karşılıklı insani değerlerin, anlayışın önde olduğu ama belli ilkelerin de olduğu bir site yaratmaya çalıştım.

 YÜZ YÜZE GÖRÜŞTÜKLERİMİZİ ETKİN ÜYE YAPIYORUZ

Etkin üyelik sistemi nasıl işliyor?
Etkin üye olmak çok basit. Bir geziye ve toplantıya katılan herkes etkin üye oluyor. Yani yüz yüze görüştüğümüz insanları etkin üye yapıyoruz.

Bir kez gelmeleri yeterli mi?
Evet. Üyelerimizin bir toplantı ve bir geziye katılması yeterli. Zaten etkinliklerimize bir kez gelen, organizasyonlara katılmaya devam ediyor. Etkin üye olursanız, sitenin gidişatına dair görüş beyan edip siteyi etkileyebiliyorsunuz. Zaten üyelerimize “Bunu nasıl yaparız” diyerek, her şeyi soruyorum.

SİTEMİZ EN İYİ KAYNAK OLDU

Şu anda sitemiz, insanların bilgi birikimlerini aktarmasıyla, Honda’nın CBF serisi üzerine Türkçe en iyi kaynak haline geldi. CBF serisinin, 150’lik motorlardan, 600 ve 1000 cc’ye kadar sorunları nelerdir? Nasıl motor özellikleri vardır? Sorunlara nasıl pratik çözümler bulabiliriz? Bu motora hangi lastikler daha iyi gider? Hangi ekipmanlar kullanılır? CBF 500’e 4’lü flaşör nasıl takılır? CBF 600’ün ön freninden çıkan ses nasıl engellenir? Buna benzer konularda bilgi birikimi oluştu ve site bu anlamda misyonunu tamamladı.

 Siteye yönelik tepkiler nasıl?
Sitemiz hakkında, sürekli ortamın çok iyi olduğu söyleniyor. Arkadaşlarımız çok üretken, katkıda bulunmayı seven, belli bir kültürü olan insanlar. Ama işin eğlencesini, geyiğini de yapan insanlar. O yüzden tartışma ortamının da iyi olduğunu düşünüyorum.

“GAZLIYORUM” DİYE
YAZANI ATARIM


Bizde şu muhabbet hiçbir zaman olmaz. “Yeni başlıyorum CBR 600 alıyorum, tek teker yapıyorum, uçuyorum, gazlıyorum…” Buna izin vermiyoruz. Sitede açıkça, “Böyle yazanı siteden atarım, yazılanı da silerim” diye belirtiyorum.

Bizim amacımız; motosikleti güvenli bir şekilde kullanmak, motosiklet üzerinde uzun yıllar geçirebilmek ve motosikletli bir yaşam kültürü oluşturabilmek… Bir araya gelen insanların CBF üzerine bilgi birikimi oluşturmak dışında böyle bir misyonu olduğu için bazı şeylerden taviz vermiyoruz. Belli bir kesime hitap eden daha kontrollü bir site olarak biliniyoruz.

 Buraya gelen kişilere mutlaka, “Motosiklet kullanmaya 125 veya 250 cc’den başla. Mutlaka bunun eğitimini al. Her zaman tam korumayla dolaş. Pantolon giyemiyorsan dizlik tak. Spor motosikletle başlama. Spor motosikleti çok seviyor, tarzından hoşlanıyor olabilirsin. Bunu yapmak istiyorsan git pistte kullan. Caddelerde deli gibi kullanma. Yani bu tür değerlerin olduğu bir yaşam kültürü oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun dışındaki yazıları engelliyoruz. Bunlara dikkat edince zaten tartışmanın seviyesi bir anda yükseliyor.

Gezileri nasıl organize ediyorsunuz?
Site içinde herkes kendisi bir gezi düzenleyebiliyor. “Ben şu gün şuraya gidiyorum. İsteyen gelsin” diyor. Bunun dışında site yöneticisi arkadaşım Sencer Bediz’le düzenlediğimiz geziler var. Bizim düzenlediğimiz geziler, belli kurallar uygulanarak düzenleniyor ve adı CBF-TR olarak geçiyor. Gezide belli kurallar oluyor. Güzergah bilgisi, başlama saati ve nerede mola verileceği önceden duyuruluyor.

 Gezi başlamadan önce grup sürüşünde dikkat edilmesi gereken şeyler anlatılıyor. Grubun öncüsünün kullanacağı, “fermuar düzenine geçin”, “tek sıra olun”, “sollama yapıyorum”, “tehlike var” işaretleri gösteriliyor. “Öncü şu, artçı şu kişidir. Yolda bir kişi sağa çekerse grup kesinlikle durmayacak. En arkadaki kişi duracak. Onun bir önündeki haber verecek” gibi grup sürüşlerinde kullanılan birtakım kuralları tam olarak uyguluyoruz. Gezilerimiz çok ilgi görüyor. Bazen 25 motorla gittiğimiz geziler oldu.

CBF İLE İLİŞKİLİ İNSANLAR BİR ARAYA GELDİ

Kullanıcı kitlemizi ben şöyle tanımlıyorum; bir şekilde hayatlarının bir döneminde CBF ile ilişkili olmuş insanlar... Mesela 2 yıl CBF kullanmış, sonra başka bir motor kullanmaya başlamış. Ama insan ilişkileri oluştuğu için siteden ayrılamıyor. Bu yüzden şu anda CBF ile başlayıp farklı motorları kullanan ya da arkadaşı olduğu için bizim sitede bulunan çok insan var.